Organizace STUD

Mnoho lidí by se chtělo nechat otestovat na HIV, ale neví kde či mají strach. Pokud jste jeden z nich, doufáme, že vám tento text pomůže načerpat potřebné informace a rozptýlit obavy z neznámého.

Kdy na test?

Důležité je upozornit, že HIV testy se nedají provádět ihned po rizikovém styku. Nezjišťují totiž přítomnost viru samotného, ale jeho antigenu nebo protilátek v těle. Pokud dojde k nákaze virem HIV, trvá 2-3 měsíce než se tyto látky v těle vytvoří. Než k tomu dojde, všechny HIV testy vyjdou negativně i pokud je člověk HIV pozitivní. Z toho důvodu je nutné s testem tři měsíce počkat a během této doby sexuálně abstinovat nebo striktně dodržovat zásady bezpečného sexu.

Kde se v Brně testuje?

1) Testování v HIV poradně zdarma na Gorkého

Státní zdravotní ústav letos rozšiřuje síť HIV/AIDS poraden v ČR. Od 1. srpna 2015 přibude ke stávajícím poradnám v Praze, Jihlavě a Hodoníně také dlouho očekávaná poradna v Brně. Poradna v Brně vznikla ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě a bude v provozu každé úterý od 13:00 do 17:00 a v pátek od 7:00 do 11:00 na adrese Gorkého 6, Brno 602 01. Poradenství budou zajišťovat pracovnice dislokovaného pracoviště Oddělení podpory zdraví Státního zdravotního ústavu. Telefonní linka poradny bude k dispozici na čísle 724 810 125 od pondělí do pátku od 7:30 do 15:00.

Poradna zajišťuje bezplatné anonymní HIV poradenství a testování odběrem z žilní krve. 

https://www.zuova.cz/Home/Sluzba/HIV-testovani-poradna

2) FN Bohunice

V Brně provádí testování na HIV Klinika infekčních chorob - FN Bohunice, Jihlavská 20. 

  • Ordinační hodiny: Po-Pá 7.00 - 12:00
  • Telefon na ambulanci KICH: 532 232 269

Testy jsou dvojího typu – statimové (okamžité) a nestatimové. V případě statimového vyšetření se výsledek dozvíte do 2 hodin a bude vás stát 621 Kč, nestatimové vyšetření stojí 355 Kč a výsledek je do týdne. Musíte si pro něj ovšem zajít osobně, takže pokud nebydlíte přímo v Brně a není pro vás jednoduché dostat se do bohunické nemocnice, je výhodnější si připlatit – nehledě na to, že pro mnoho lidí je týdenní čekání na výsledek dost stresující. K ceně testu samotného také musíte přičíst 45 korun za odběr krve.

3) Anebo jinak: u "obvoďáka"

Existuje ovšem ještě jiná cesta k HIV testům, která je dokonce zdarma - hradí ji zdravotní pojišťovna. V případě rizikového pohlavního styku nebo například zranění o venku volně ležící injekční jehlu můžete situaci řešit prostřednictvím svého praktického lékaře. Pokud k němu máte důvěru a nestydíte se před ním řešit toto téma, je jednodušší (a lacinější) nechat si test udělat přes něj.

Postup je v tomto případě velice jednoduchý. Přijdete k doktorovi, řeknete, že jste měli rizikový pohlavní styk a že chcete udělat HIV test; on vám vezme krev, odešle do laboratoře a za týden si můžete přijít (nebo dokonce zatelefonovat) pro výsledek. Vzorek se bude opět zpracovávat v Bohunicích, ale tentokrát se nebudete muset o nic starat, nebudete muset nic platit a zabere vám to méně času.

Další informace naleznete například na www.aids-hiv.cz