STUD, z.s.

Mnoho lidí by se chtělo nechat otestovat na HIV, ale neví kde či mají strach. Pokud jste jeden z nich, doufáme, že vám tento text pomůže načerpat potřebné informace a rozptýlit obavy z neznámého.

Kdy na test?

Důležité je upozornit, že HIV testy se nedají provádět ihned po rizikovém styku. Nezjišťují totiž přítomnost viru samotného, ale jeho antigenu nebo protilátek v těle. Pokud dojde k nákaze virem HIV, trvá 2-3 měsíce než se tyto látky v těle vytvoří. Než k tomu dojde, všechny HIV testy vyjdou negativně i pokud je člověk HIV pozitivní. Z toho důvodu je nutné s testem tři měsíce počkat a během této doby sexuálně abstinovat nebo striktně dodržovat zásady bezpečného sexu.

Kde se v Brně testuje?

Aktuální informace o testování pro celý Jihomoravský kraj spravované ČSAP

 

Anebo jinak: u "obvoďáka"

Existuje ovšem ještě jiná cesta k HIV testům, která je dokonce zdarma - hradí ji zdravotní pojišťovna. V případě rizikového pohlavního styku nebo například zranění o venku volně ležící injekční jehlu můžete situaci řešit prostřednictvím svého praktického lékaře. Pokud k němu máte důvěru a nestydíte se před ním řešit toto téma, je jednodušší (a lacinější) nechat si test udělat přes něj.

Postup je v tomto případě velice jednoduchý. Přijdete k doktorovi, řeknete, že jste měli rizikový pohlavní styk a že chcete udělat HIV test; on vám vezme krev, odešle do laboratoře a za týden si můžete přijít (nebo dokonce zatelefonovat) pro výsledek. Vzorek se bude opět zpracovávat v Bohunicích, ale tentokrát se nebudete muset o nic starat, nebudete muset nic platit a zabere vám to méně času.

Další informace naleznete například na www.aids-hiv.cz