Organizace STUD

Mnoho lidí by se chtělo nechat otestovat na HIV, ale neví kde či mají strach. Pokud jste jeden z nich, doufáme, že vám tento text pomůže načerpat potřebné informace a rozptýlit obavy z neznámého.

Kdy na test?

Důležité je upozornit, že HIV testy se nedají provádět ihned po rizikovém styku. Nezjišťují totiž přítomnost viru samotného, ale jeho antigenu nebo protilátek v těle. Pokud dojde k nákaze virem HIV, trvá 2-3 měsíce než se tyto látky v těle vytvoří. Než k tomu dojde, všechny HIV testy vyjdou negativně i pokud je člověk HIV pozitivní. Z toho důvodu je nutné s testem tři měsíce počkat a během této doby sexuálně abstinovat nebo striktně dodržovat zásady bezpečného sexu.

Kde se v Brně testuje?

1) Testování v HIV poradně zdarma na Gorkého

Státní zdravotní ústav letos rozšiřuje síť HIV/AIDS poraden v ČR. Od 1. srpna 2015 přibude ke stávajícím poradnám v Praze, Jihlavě a Hodoníně také dlouho očekávaná poradna v Brně. Poradna v Brně vznikla ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě a bude v provozu každé úterý od 10:00 do 17:00, čtvrtek od 9:00 do 11:00 a v pátek od 7:00 do 11:00 na adrese Gorkého 6, Brno 602 01. Poradenství budou zajišťovat pracovnice dislokovaného pracoviště Oddělení podpory zdraví Státního zdravotního ústavu. Telefonní linka poradny bude k dispozici na čísle 724 810 125 od pondělí do pátku od 7:30 do 15:00.

Poradna zajišťuje bezplatné anonymní HIV poradenství a testování odběrem z žilní krve. 

https://www.zuova.cz/Home/Sluzba/HIV-testovani-poradna

2) FN Bohunice - novinka od 28. 11. 2019

HIV checkpoint bude otevřený každý čtvrtek od 15 do 18 hodin přímo v pavilónu B v prostorách kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích. Kromě testování na HIV patří mezi hlavní úkoly centra i poradenství a pomoc HIV+ lidem, podpora jejich rodin a přátel a samozřejmě prevence a osvěta. Klientům budou k dispozici vyškolení poradci a lékaři, kteří jim poskytnou dostatek informací a odbornou, ale současně i lidskou, péči.

HIV checkpoint – provozní informace

Kde: Pavilon B, klinika infekčních chorob Fakultní nemocnice Jihlavská 440/22, Brno - Bohunice

Výsledky testů: výsledky jsou k dispozici vždy následující čtvrtek po provedených odběrech.

http://www.hiv-prevence.cz/clanky/ceska-spolecnost-aids-pomoc-ve-spolupraci-s-fakultni-nemocnici-brno-otevira-nove-hiv-testovaci-centrum-pro-brno-a-jihomoravsky-kraj.html?fbclid=IwAR2jnmIDFk0qxlCTOBlRRh0XKLOnOmS0UahHg8EmftEhWn0108o4rw3HNuI

3) Anebo jinak: u "obvoďáka"

Existuje ovšem ještě jiná cesta k HIV testům, která je dokonce zdarma - hradí ji zdravotní pojišťovna. V případě rizikového pohlavního styku nebo například zranění o venku volně ležící injekční jehlu můžete situaci řešit prostřednictvím svého praktického lékaře. Pokud k němu máte důvěru a nestydíte se před ním řešit toto téma, je jednodušší (a lacinější) nechat si test udělat přes něj.

Postup je v tomto případě velice jednoduchý. Přijdete k doktorovi, řeknete, že jste měli rizikový pohlavní styk a že chcete udělat HIV test; on vám vezme krev, odešle do laboratoře a za týden si můžete přijít (nebo dokonce zatelefonovat) pro výsledek. Vzorek se bude opět zpracovávat v Bohunicích, ale tentokrát se nebudete muset o nic starat, nebudete muset nic platit a zabere vám to méně času.

Další informace naleznete například na www.aids-hiv.cz