Organizace STUD

Kritéria výběru partnera jsou u homosexuálů stejná jako u většinově orientovaných

Gayové si stejně jako ženy vybírají své partnery podle sympatií a mužných svalů. "Je nesmysl myslet si, že při výběru přítele dáváme přednost ženské jemnosti a citlivosti. Opak je pravda," řekl včera u příprav na brněnskou soutěž mužské krásy Gay Man 2000 Jiří Gutman, organizátor homosexuálně orientované akce. Vysvětlil, že gayové poté, co se vyrovnají se svou orientací, si vybírají partnery podle stejného klíče jako kterákoliv žena. "Rozhoduje mužnost, sympatie a samozřejmě i míra inteligence," míní Gutman.

Barbora Budínová, Rovnost, 17. 6. 2000

Tyto vlastnosti by měly být rozhodující při hodnocení soutěže Gay Man 2000, která se uskuteční v sobotu 24. června v Boby centru v Brně. Do soutěže je přihlášeno 24 účastníků, z nichž porota vybere deset finalistů. "Ti se od dvaceti hodin večer utkají v pěti disciplínách: ve volné se zpěvem, s recitací a tancem, ve sportovní, znalostní, v představovací a v promenádě ve spodním prádle. "Fantazii se meze nekladou. Na pódiu mohou gayové vystoupit v trenýrkách, slipech i spodkách. Jakým způsobem upozorní na svoje tělo, už záleží na nich," poznamenal Gutman.

O vítězi rozhodne desetičlenná porota složená ze známých osobností, například Michaely Jílkové, Mariana Vojtka či Jiřího Hromady. Titul Gay Man 2000 získá nejsympatičtější muž homosexuálně orientovaný. "Dostane zájezd pro dvě osoby v hodnotě několika desítek tisíc korun," dodal Gutman.

Soutěži předchází série akcí od 19. do 24. června: pondělní jízda historickou tramvají Stop AIDS ulicemi města, série filmových představení v kině Art či autogramiáda knihy Gay historie Jiřího Fanela.

Celý týden setkání pořádá Sdružení organizací homosexuálních občanů (SOHO) ke svému desátému výročí vzniku v Brně. "Svou existencí nejen minimalizujeme šíření obávané choroby AIDS, protože neustále spolupracujeme s hygieniky a zdravotníky. Také pomáháme lidem bojujícím s tzv. coming out," pokračuje Jiří Gutman. Coming out je výraz pro člověka procházejícího vnitřním zápasem a vyrovnáváním se s homosexualitou.