STUD, z.s.

19. až 25. června 2000 Brno

Jiří Hromada, Gayčko, 19. 7. 2000

Co předcházelo?

Do roku 2000 vstupovalo celé SOHO svátečně naladěno. Přiblížilo se datum desátého výročí vzniku a v jeho třiceti členských organizacích nastalo přemýšlení, jak prezentovat nejdůstojněji, ale zároveň nejobsažněji, co se nám za deset let podařilo zvládnout. Vzhledem k velké informovanosti dnes už velmi vstřícné veřejnosti (díky stále méně předpojatým veřejnoprávním i soukromým médiím) bylo naším přáním upozornit především letargickou a lhostejnou část naší minority na to, co se v jejich prospěch v České republice odehrálo v průběhu deseti porevolučních let.

Některé regiony uspořádaly velké večery, připomínající desetiletí svých organizací, jiné aktivity buď pokračovaly v uspořádání tradičních nebo zbrusu nových nápadů. O Velikonocích to bylo Mezinárodní setkání neslyšících gayů a lesbiček, koncem dubna tradiční APRILFEST (víkendová dílna lesbiček), začátkem května mezinárodní setkání gay sportovců - Pražské duhové jaro, na které navazoval třetí ročník Duhového festivalu v Karlových Varech (12. - 14. 5.). Třetí květnovou neděli zaplály po celé republice svíce v rámci celosvětové vzpomínkové akce Světlo pro AIDS, ke které se SOHO každoročně připojuje od doby svého vzniku. Připočteme-li čtvrtletní Parlamenty SOHO, tiskovky a bezpočet vystoupení v médiích, výstavy, regionální bulletiny organizací a každý měsíc nové Gayčko, které o všech akcích obsáhle informovalo, byl to nabytý půlrok. Víc než vhodně jej orámovalo vydání knihy Jiřího Fanela: Gay historie, kterou ve spolupráci se SOHO vydalo nakladatelství Dauphin.

Od počátku roku se v Brně pravidelně a stále intenzivněji setkával tým těch, kteří připravovali týdenní vyvrcholení oslav vzniku SOHO. Připravovaný týden dostal název Duha nad Brnem a v jeho rámci bylo možné se potkat takřka se všemi oblastmi, které mapují náš aktuální životní styl.

Historická tramvaj STOP AIDS

V pondělí 19. 6. se ve třináct hodin objevila v ulicích Brna krásná historická tramvaj, která s sebou přivezla kus historie, ale také žhavou současnost. Nejen tím, že panovala červnová rekordní vedra, ale také proto, že vedle materiálů SOHO a Studu Brno nabízela materiály prevence HIV/AIDS. Díky spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí Brno mohli občané Brna vedle odborné poradny využít i možnosti anonymního testování. Nebylo jich málo, kteří jednotlivě či ve dvojici vstoupili.

Tramvaj projela městem a ve svých stanovištích vhodně propagovala nadcházející Týden oslav.

Druhý ročník Českého gay filmového festivalu 2000

Na loňském, prvním ročníku v Čeladné - Podolánkách častokrát zaznělo, že by se takováto přehlídka gay filmové tvorby neměla odehrávat v ústraní, v rámci pobytového setkání omezené kapacity, ale že by měla být přístupná veřejnosti, nejlépe ve větším městě. Horké letní dny i večery sice zprvu nadělaly organizátorům hodně vrásek z obav nad malým diváckým zájmem, ale brněnské kino ART nakonec nezklamalo.

Na střihový, velmi zajímavý průřez filmovou gay historií Štefana Vraštiaka sice diváci v pondělí odpoledne ještě zaváhali, ale večerní slavnostní zahájení jak Festivalu, tak celého Týdne si už v hojném počtu nenechali ujít.

Však také někdejší východoněmecký šlágr Coming Out již nikde jinde spatřit nemohou.
Další dny probíhaly za narůstajícího zájmu - nutno říci z velké části heterosexuálního publika - a film Kluci nepláčou už vyprodal sál.

Pro úplnost - na festivalu byly k vidění ještě filmové skvosty Caravaggio, Láska prokletá, Úplné zatmění, Oscar Wilde a Zkouškové období Zdeňka Trošky.

Gay historie - autogramiáda

Po veleúspěšném pražském křtu knihy v rámci večera Gay Violy zavítal v úterý 20. 6. autor Gay historie Jiří Fanel do Brna. V kině Art si před filmovým představením povídal s těmi, kteří přišli s knihou pro autogram. Během filmového festivalu byla v improvizovaném Gay knihkupectví k mání nejen tato kniha, ale i další knižní gay produkce a fotografické publikace s gay tematikou, odznaky a trička.

Materiály prevence HIV/AIDS doplňovala v době mezi filmovými představeními poradna KHS Brno.

Výstavy

Brněnské gay kluby kromě posezení nabídly i expozici gay výtvarníků a fotografů: Ve Philadelphii vystavovali Tom Horký, Jansi, Michal Jemelka, Miloš Brezina, Andy, Dana Mazálková, v Marcusu pak Petr Kalouda.

Divadlo

Nejprve v pondělí mohli návštěvníci Gay týdne využít nabídky Janáčkova divadla, které uvádělo druhé jevištní zpracování (po Hudebním divadle Karlín) slavné Klece bláznů.

Pražské, dnes již v gay světě známé Divadlo Že přivezlo do brněnského Divadelního studia "V" vlastní adaptaci hry F. R. Čecha: Dívčí válka. Škoda že soubor, který se líbí díky nadsázce a uchopení dívčích rolí mužskými představiteli, nepřilákal v pátek ani v sobotu početnější diváckou obec. Kdo však přišel, nelitoval...

Diváci jako by si schovávali své síly na velký večer Vé: 24. června 2000.

Předkolo

V pátek se z pětadvaceti přihlášených účastníků soutěže Gay Man 2000 dopravilo do Brna sedmnáct statečných. Do finále jich však mohlo postoupit pouze deset. Po společném obědě od sponzora v restauraci U Emila se v gymnastickém sále pokusili svým šarmem, fyzickou i duševní krásou a doma připravenou volnou disciplínou uchvátit porotu. Obdiv a dík zaslouží všichni. Deset šťastnějších pak do noci pilovalo choreografii s Vláďou Hrubým. Spánku bylo málo...

Duhový týden nad Brnem končil událostí, která reprezentativně oslavila deset let Sdružení organizací homosexuálních občanů (SOHO) v ČR, deset let G/L hnutí u nás: Finálovým večerem devátého ročníku soutěže o titul GAY MAN 2000...