Organizace STUD

Soutěžící již znáte, a tak se společně můžeme "projít" i celým průběhem večera. Každému soudnému člověku nezbývá nic jiného než mluvit o finále Gay Mana ČR 2000 jen v superlativech, i když to by nebyla "ta naše povaha česká", kdyby se i tak nenašli rýpalové a kritikové, kteří sami "nejlépe vědí", jak by to bylo nejlepší...

Milda Šlehofer, Gayčko, 19. 7. 2000

Bylo něco po osmé hodině večerní, hala brněnského Boby centra byla zahalena do přítmí nervozity a očekávání, u stolů sedělo na tisíc gayů, lesbiček, přátel a mnoho dalších lidí. Zákulisí bylo naplněno adrenalinem, který "přetékal" zdraví bezpečné hranice nejen u finalistů, ale i u účinkujících a organizátorů. Česká obdoba Gay Pride v režii Mileny HURAJOVÉ mohla začít, stejně tak jako Svatojánská noc, která připadla na stejné datum, takže se dala očekávat mnohá překvapení... A najednou to vypuklo - na pódium vtrhla taneční skupina SPACE MOVEMENT, a to opravdu excentrickým způsobem, který úžasně překvapil a naladil všechny přítomné.

Uprostřed této hvězdné a energické atmosféry se zjevil jeden z moderátorů večera Vladimír HRUBÝ (a opravdu mu to seklo!). Opravdu působivý nástup! A ten zve do světel perfektně technicky vybaveného sálu svou okouzlující kolegyni Báru ŠTĚPÁNOVOU, která hned při pohledu na množství diváků zapochybovala nahlas o oněch 4 %. Načež jí Vladimír zaoponoval, že tady jsou všichni jen 100%. Oba pak přivítali porotu ve složení: Marian VOJTEK, prezident Hnutie Ganymédes a jeden ze zkladatelů gay hnutí v tehdy ještě federativním státě, Robert VANO, světoznámý fotograf proslavený zejména mužskými akty a portréty významných osobností, spolu s Andreou MAJSTOROVIČ, režisérkou, která vytvořila již mnoho dokumentů s g/l tematikou, Míša JÍLKOVÁ, známá to "kotelnice", ale hlavně velká příznivkyně g/l hnutí (Smích v sále vzbudila promítaná citace z jednoho Kotle, kde zrovna Míša prohlásila: "A dnes tu bude opravdu horko..." - A nakonec taky bylo!), pak Šimon FORMÁNEK, spoluzakladatel SOHO v ČR a radikál, Václav SROUHAL, předseda České společnosti AIDS pomoc, Miloslav MEJZLÍK, herec, jeden z mála, co se nebál přiznat veřejně svou orientaci, Martin STRACHOŇ, předseda STUDu Brno, který přišel na hvězdnou rampu ruku v ruce se svým partnerem, a Jiří HROMADA, desetiletý (!) prezident SOHO a předseda poroty. (Jeho uvítací a zároveň bilancující slova jste si mohli přečíst na str. 3.) Zbývalo představit už jen ty, kvůli kterým všichni přišli. Diváci viděli velké nasvícené plátno a na něm rytmicky se pohybující těla deseti finalistů. Poté plátno vyjíždělo pomalu nahoru a všichni finalisté vyrazili vstříc divákům. Desítka sympaťáků se představila v disciplíně. První dojem, kdy si každý již mohl vytipovat svého favorita. Velkolepá show nabrala své otáčky a nenechala vydechnout nikoho ještě dlouho, až do nedělního rána.

Jako další hosté večera se představili tři budoucí profi hvězdy Richard FRIDRICH, Luboš RŮŽIČKA a Vladimír VOZÁK se svým repertoárem, kterému dominovala píseň Jsem jaký jsem! zazpívaná v duetu.

19 medailí z Gay Games '98 pro český tým, 2 zlaté, stříbrná a bronzová stolních tenisů, stříbro volejbalistů, 2 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové plavců teď na Eurogames 2000, Gay Man ČR 1999 Tomm FRÁNEK, aktivní sportovec a příznivec aerobiku - to bylo víc než mnoho důvodů pro sportovní disciplínu. Ta se jmenovala Ring podle jednoho z mediálních partnerů večera, takže rozhodčím se stala také zástupkyně tohoto magazínu Etela FIANTOVÁ. Úkolem soutěžících bylo dostat se z jedné klece (!) do druhé, což by samo o sobě nemělo být problém, ale cestou měli dokázat své fyzické dovednosti při několika úkolech (např. přeskok s ploutvemi přes překážky), což většina zvládla bez problémů.

Dalším hostem byl Luboš VESELÝ, který po svém zpěvu představil překvapení tohoto večera - snad nejzarytější a nejsympatičtější příznivkyni gayů v našich končinách Helenku RŮŽIČKOVOU, která byla zvláště pro tuto událost oblečena v duhových šatech a na přítomné zamávala duhovým šátkem, za což se jí dostalo nejvřelejšího a nejbouřlivějšího potlesku celého večera.

I přes zdravotní problémy si nenechala tento den ujít a přijela všechny pozdravit a podpořit. Naprosto si diváky získala svým vyjádřením o těch poslancích, kteří dodnes nebyli schopni schválit registrované partnerství: "To nejsou poslanci, to jsou pičusové!" A jak takoví poslanci můžou vypadat poté předvedla ve své scénce Bára ŠTĚPÁNOVÁ.

Zahrála si poslankyni, která má právě projednávat "zákon o reg. partnerství", a tak se opět, jako vždy, telefonicky radí se svým kamarádem Zdeňkem, jak má hlasovat. Za "á" nikdy toho "gáju" neviděla a ani neví, jak vypadá, a za "bé" vůbec neví, co si o tom "regionálním" partnerství těch gájů má myslet, aby jí to voličové náhodou nevyčetli. Jenže Zdeněk nemůže jako už tolikrát přijít kvůli Františkovi...

A tak mu ona vztekle zavěsí a po chvíli mu zavolá se slovy: "Už jsem na to přišla! Ty máš ženskou...!" A rozmrzelá zavolá své sekretářce: "Andulko, nemohla byste mi nějakýho toho gáju aspoň namalovat..." Ani tentokrát si Helenka neodpustila poznámku, že takovýchto poslanců máme jistě více.

To ovšem rozhodně neplatilo o poslankyni Zuzce RUJBROVÉ, která patřila mezi předkladatele a podporovatele tohoto zákona a stala se i vděčným hostem významných gay akcí.

Poté následoval Kvíz, kde se však soutěžící moc nevytáhli. Snad ani nelze Petru Pácalovi vyčítat, že se nezajímá o politiku a že neznal ani proslulého vulgárního bonmotáře Pavla Tollnera z poslaneckých lavic KDU-ČSL, ale zklamal i favorit večera Erik Nykl, který až po nápovědě poznal hlas Eduarda CUPÁKA, který namluvil létajícího psa Falca v kouzelném rodinném filmu Nekonečný příběh. Tomáš Pešek měl pro změnu okno a nemohl si bez nápovědy vzpomenout, jak se jmenuje Martina NAVRÁTILOVÁ. Krásným vyvrcholením této disciplíny bylo, když všichni soutěžící, kteří si vylosovali své pořadí prostřednictvím plyšáků s čísly, je věnovali Helence RŮŽIČKOVÉ pro děti z Ústavu pro mentálně postižené v Tišnově.

Mnohé oči diváků se rozzářily poté, co na pódium vešla legenda české hudební scény Marta KUBIŠOVÁ a zazpívala několik písní ze svého současného repertoáru, za kterými se vždy ozýval zasloužený potlesk a křik: "Modlitba! Modlitba!" A tak se na závěr jejího vystoupení všichni dočkali vytouženého hitu, po kterém se dostalo Martě KUBIŠOVÉ bouřlivého emotivního potlesku, zaslouženého i za její statečnou cestu životem.

Volná disciplína patří mezi ty, které mnohdy rozhodují o pořadí jednotlivých kandidátů, neboť zde mohou v plné paletě dokázat své schopnosti, smysl pro originalitu, vtip a estetično. A tyto faktory nechyběly ani v dalším vystoupení skupiny SPACE MOVEMENT, která při oslňující taneční modelingové show předvedla kostýmy Josefa ČECHOTY.

A na závěr přišlo to, na co se těší snad všichni příznivci všech různých miss, missáků a sympaťáků - promenáda v plavkách nebo v oblíbeném spodním prádle.

Teprve teď tedy mohlo oko divákovo spočinout na svalnatých tělech všech finalistů. Zde překvapil snad jen Petr Hrozek, který předvedl svůj model a la Egypt.

Porota mohla jít konečně do zákulisí zhodnotit dovednosti, inteligenci, krásu a sympatie všech soutěžících, čímž všem bylo jasné, že se celý finálový maraton blíží nezadržitelně ke svému konci.

Ale to samozřejmě nebylo vše, neboť poté uvedla do nadšeného šílenství halu Boby Centra jedna z čelních současných hvězd showbyznysu zpěvačka Ilona CSÁKOVÁ, která vyzvala sedící diváky, aby si šli zatancovat na parket k pódiu, což se jí ovšem nevyplatilo, neboť se našli i tací, kteří drze a pod vlivem vypjaté atmosféry neváhali přijít přímo za Ilonou na pódium.

Ale diváci se i tak skvělým způsobem bavili. Hity tipu Proč mě nikdo nemá rád? dokáží pořád našince dostat do toho správného varu. Výběr hlavních hostů večera byl velmi dobře uvážený, neboť to své si snad na tomto večeru našli zástupci všech věkových kategorií.

A kdo dorazil na Gay Olymp?

A je tu vyhlášení výsledků! První verdikt nepatřil porotě, ale všem přítomným. Za jejich favority se považovali Martin Strmiska nebo David Šinkovský, ale obálka, kterou otevřela Míša JÍLKOVÁ jmenovala Mistrem sympatie pro rok 2000 Erika NYKLA.

Třetí místo obsadil a 2. ViceGay Manem ČR 2000 se stal Roman KRNÁČ z Ostravy, druhé místo si zasloužil a titul 1. ViceGay Man ČR 2000 obdržel David ŠINKOVSKÝ z Podlesí.

Moderátoři pozvali na pódium předsedu poroty Jiřího HROMADU, aby přítomné seznámil s vítězi finálového večera Gay Man ČR 2000. Ale ten překvapivě tuto čest přenechal Iloně CSÁKOVÉ, která roztrhla obálku s prvním jménem - Mistrem sympatie. Na prvním místě se shodli porota, diváci a před soutěží i samotní kandidáti - gayem, který získal titul Gay Man ČR roku 2000, byl zvolen Erik NYKL z Chrudimi!

Vítěz obdržel velké množství cen, kterým dominoval zájezd pro dvě osoby na Srí Lanku v hodnotě 90 000 Kč od generálního sponzora firmy Kelly's. Navíc zaujal přítomného zástupce firmy RoiFord natolik, že mu nad rámec značkového oblečení v hodnotě 10 000 Kč nabídl smlouvu na vystupování při předvádění nové módní kolekce pro gaye ve výši 50 000 Kč.

Po srdečných gratulacích, "předhození" vítězů novinářům mohli ještě přítomní zhlédnout strhující laserovou show, která v ČR nemá obdoby, a všichni si mohli spokojeně zapařit až do brzkého rána...

Myslíme, že návštěvníci mohli být za své vstupné spokojeni, nával profesionálních vystoupení, mnoha hvězd a dalších diváckých atrakcí, které k takové události, jako je 10 let g/l hnutí v ČR a finále Gay Mana ČR 2000, patří, byl více než dostačující, odpovídající úrovni jakýchkoli jiných velkolepých show. Letošní ročník nasadil tak vysokou laťku, že pořádat další finále Gay Mana ČR, bude dosti velká odvaha pro organizátory, zejména z finančního a programového hlediska.

Zklamali snad jen novináři, kteří o tuto akci projevili pramalý zájem (vyjma rádií).

Ale hostitelům finále soutěže Studu Brno snad nelze vytknout vůbec nic, naopak je potřeba jim poděkovat za celou Duhu nad Brnem (která se nad touto moravskou metropolí opravdu na nebi v pátek i v sobotu zaskvěla! - že by dárek od Boha nebo jen od rosniček z TV počasí??? - ovšem v Brně zářila po celý týden oslav...). Zejména pak jmenovitě Radkovi MENŠÍKOVI: "Hoši, předvedli jste, že se gay a lesbické hnutí za těch deset let rozhodně stydět nemusí!"

...závěrem:

Je to jen pár dní, co skončilo celoroční šílenství kolem organizace letošní Duhy nad Brnem, která zahrnovala AIDS tramvaj, týdenní přehlídku filmů, divadlo, malé knihkupectví a samozřejmě vyvrcholení - finále Gay Mana ČR 2000. Napětí opadlo, nervozita je za námi. Snad se zase jednou podařilo připravit akci, která se spoustě lidí líbila (aspoň podle ohlasů). Akci, kterou nepořádala profesionální agentura, ale pár gay nadšenců.

Sponzorům jsme už poděkovali mnohokrát, za všechny patří velká pusa generálnímu sponzorovi firmě Kelly's, reprezentované Radkem Schmitem. Teď poděkujme od srdce všem, kteří se na organizaci této akce podíleli. Za všechny spokojené diváky, kterých do kina a divadla přišlo osm set a na sobotního Gay Mana více než tisíc. Za nasazení a za spoustu hodin, která zdarma při svém studiu nebo práci věnovali náročné přípravě celé akce. Za to, že všechno vydrželi přesto, že jsme mnohdy měli na některé věci různé názory - vždycky vedeni snahou, aby všechno dopadlo co nejlíp.
Poděkujme především členům organizační rady ze STUDu - Martinovi Strachoňovi, Honzovi Šafránkovi, Romanovi Valentovi, Rosťovi Kulovi, Jirkovi Gutmanovi a Jardovi Lešovi.

Obrovský dík patří Vláďovi Hrubému a režisérce Mileně Hurajové, bez jejichž pomoci bychom průběh večera jen těžko zvládali.

Poděkování patří taky všem, kteří přiložili ruku přímo v průběhu týdne oslav - Vladimírovi Mikulemu, Aleši Opatřilovi, Honzovi Váňovi, Jirkovi Trávníčkovi, Gadu Vojkůvkovi, Martinu Petráčkovi, Romanu Gricovi, Pavlovi, Bedřichovi, Petrovi, Romanovi, Michalovi, Václavovi, Vladimírovi, Tomášovi, Janovi, Martinovi, Radimovi a všem ostatním, které jsme nechtěně opomněli...

Velký dík patří taky těm, kteří stáli trpělivě za námi - našim partnerům.

Radek Menšík (Stud Brno)
Jiří Hromada, prezident SOHO v ČR