Organizace STUD

Finále letošního ročníku soutěže o titul Gay Man České republiky 2000 se zúčastnilo 10 sympatických mladých mužů. Avšak jen jednoho mohla porota vyhlásit jako vítěze a také jen jeden mohl zabodovat i u diváků a získat cenu sympatie. Je pochopitelným údělem Gay Manů, že po svém vítězství se stanou populárními a jsou poté vyzýváni k rozhovorům nejrůznějšími médii, zatímco o méně úspěšné finalisty po skončení soutěže již takový zájem obvykle není. Letos u poroty i u publika právem zvítězil pětadvacetiletý Erik Nykl (viz. reportáž na str. 16), který se takto stal letošním Gay Manem, a osud druhého v pořadí tentokrát potkal mladého aranžéra ze Šumperka - třiadvacetiletého Davida Šinkovského. A jelikož si myslíme, že druhé místo v prestižní soutěži je nesporný úspěch, a že člověk který se takto umístí si také zaslouží více pozornosti, rozhodli jsme se požádat Davida o krátký rozhovor. David našemu přání rád vyhověl.

Martin, Amigo, 28. 7. 2000

Jak ses dozvěděl o soutěži Gay Man - napadlo Tě přihlásit se sám, nebo Ti někdo k tomuto rozhodnutí pomohl?

Že se každoročně soutěž Gay Man koná, je již všeobecně známo. A když jsem letos viděl výzvu s přihláškou, tak jsem se po poradě se svým přítelem, za jehož podporu mu jsem vděčný, také přihlásil

Co se Ti na soutěži Gay Man nejvíce líbilo?

Měl jsem trochu obavy, jací budou ostatní soutěžící, zdali mezi námi nebude moc velké napětí. Byl jsem proto příjemně překvapen průběhem předkola i následujících zkoušek, kdy mezi námi vládla pohoda i legrace. Líbila se mi i celková atmosféra finálového večera. A myslím, že nejen mě, ale i ostatním soutěžícím i divákům.

A naopak - je něco co by jsi organizátorům vytkl, anebo co by se podle Tebe mohlo pro příště zlepšit?

Nějaké výrazné nedostatky jsem nepocítil, snad jen občasné drobné organizační zmatky, ale ty jsou při takových akcích jako byl letošní Gay Man normální a pochopitelné.

Skončil jsi na 2. místě. Je to pro Tebe úspěch nebo zklamání?

Zcela určitě úspěch. Abych pravdu řekl, s nějakým výrazným umístěním jsem vůbec nepočítal. Konkurence byla obrovská, a proto jsem to bral sportovně.

Při které disciplíně jsi podle tvého názoru nejvíce zabodoval u poroty?

Asi při volné disciplíně, kde jsem možná porotu zaujal tancem inspirovaným hudbou od skupina "Šum svistu".

Ten tanec se mi také líbil, především proto, že obsahoval i některé náročné akrobatické prvky. Zabýváš se tancem nějak více?

Tancuji již od svých patnácti let. Chtěl jsem tanec studovat na konzervatoři, ale lektoři mi tento můj úmysl nedoporučili, kvůli dřívější operaci kolena. Jsem však členem skupiny scénického tance v Šumperku, kde pravidelně trénuji a se skupinou se zúčastňuji i různých vystoupení a soutěží.

Máš kromě tance ještě jiné zájmy?

Rád maluji a kreslím, avšak na to mi již vedle mého zaměstnání a tance nezbývá tolik času.

Zmínil ses o svém příteli. Můžeš nám o něm a o sobě říci něco více? Žijete spolu?

Seznámili jsme se náhodou díky mému předchozímu zaměstnání. Pracoval jsem jako aranžér květin v obchodě, kam občas přišel i můj budoucí přítel. Nyní jsme spolu asi rok a bydlíme společně v pronajatém bytě.

Kdyby to již bylo možné, využili byste registrované partnerství?

V našem případě si myslím, že jeden rok je zatím krátká doba, takže bychom se asi ještě nějakou dobu poznávali, ale zcela určitě bych se svým partnerem někdy registrované partnerství, nebo nějaké obdobné uzákonění našeho vztahu, rád využil.

Chtěl bys něco vzkázat čtenářům AMIGA?

Chtěl bych poděkovat všem, kteří nás přijeli podpořit na soutěž Gay Man 2000, a čtenářům přeji, aby jim AMIGO i nadále bylo věrným kamarádem jako doposud.

Děkuji za rozhovor.